×
Title image

Title image

Hatha joga ar korektu pieeju mugurkaulam

12:00-13:00

Telpa 3B

...

Inga Lencēviča

Hatha joga ar korektu pieeju mugurkaulam

NODARBĪBAS UZBŪVE:
Nodarbībā, instruktora pavadībā, praktizējošais ar dažu tehniku palīdzību, kuras seko viena otrai vai pat ir apvienotas, varēs atrasties esošajā mirklī.
1. Dziļa apcere, noskaņošanās nodarbībai
Apcere – visu prakšu metožu sasaiste. Apceres laikā praktizējošais mācās kontrolēt sevi prāta līmenī, pakāpeniski samazinot domu plūsmu savā galvā, var pat sasniegt domu apstādināšanu.
Noskaņošanās laikā instruktors lūdz atlikt visas pārdomas par to, kas noticis, vai ko vēl jāpaspēj izdarīt, un lūdz iedziļināties esošajā mirklī, apzināties to, kas notiek tieši šeit un tagad, piemēram, paša elpošana.

2. Elpošanas prakse
Elpošanai ir svarīga loma apceres praksē. Proti, ja apzinies elpu, tad atrodies tagadnē. Tas veicina visaptverošu miera stāvokli psihoemocionālā līmenī. Tomēr ir arī cita elpošanas vingrinājumu funkcija – ķermeņa iesildīšana, veicinot asins cirkulāciju rumpja rajonā. Pastiprināti cirkulē ne tikai gaiss plaušās, bet arī pastiprinās asins un limfas sūknēšana vēdera dobuma orgānos.

3. Ķermeņa slēdzeņu prakse
Elpošanas prakse var tikt sinhronizēta ar slēdzeņu praksi. Apakšējā slēdzene ietver iegurņa muskulatūras treniņu, kas ir daudzu ar urīnceļu sistēmu saistītu slimību profilakse. Prasme strādāt ar iegurņa muskuļiem ļaus praktizējošam izpildīt nākamo slēdzeni – vēdera. Vizuāli tā izskatās kā vēdera ievilkšana. Šis vingrinājums ļauj praktizētājam veikt vēdera dobuma orgānu pašmasāžu, pastiprinot asins un limfas sūknēšanu. Pamatojoties uz šiem vingrinājumiem, ir uzbūvētas citas tehnikas, ar kurām tiek veicināta asins cirkulācija. Nodarbības laikā mēs aplūkosim arī citas slēdzenes. UZMANĪBU! Ir jāatceras, ka šiem vingrinājumiem ir kontrindikācija. Par tiem instruktors stāsta, pirms dod slēdzeņu praksi.



4. Āsanu prakse
Āsanu prakses laikā (āsanas ir ķermeņa statiskās pozas) uzmanība tiek pievērsta sava ķermeņa vai atsevišķu ķermeņa daļu apzināšanai, bet vissvarīgākais labpatikas apzināšanai starp āsanām. Vadžra jogā visas pozas tiek veiktas, ņemot vērā korektu pieeju mugurkaulam (kpm). Ir izslēgtas ķermeņa kustības, kas var izraisīt mugurkaula deformāciju. Visās āsanās, kā arī pārejās starp tām, tiek ievērots KPM ZELTA LIKUMS – iegurņa plakne vienmēr ir paralēla plecu plaknei. Pozu pamatuzdevums – caursūknēt asinis un limfu pa visu ķermeni, stiprināt miesu, izstiept mugurkaulu un prast atbrīvot visu ķermeni.

5. Atslābināšanās
Jebkuras nodarbības beigās praktizējošais, guļus uz muguras, veic vismaz 10 minūšu atslābināšanās vingrinājumu, ieņemot ērtu pozu. Šī prakse notiek instruktora balss un dziedošu bļodu pavadībā.

6. Vičara
Vičara ir pārdomas. Parasti noslēguma atslābuma laikā instruktors uzdod tēmu, izstāstot, piemēram, īsu pamācošu stāstu, un atstāj praktikantu pārdomās uz dažām minūtēm.

7. “POZITĪVĀ” prakse
Pozitīvā prakse ir viss, kas liek praktizējošam pasmaidīt, vai tā būtu apzināta iekšējā smaida atmodināšana vai periodisks instruktora atgādinājums par sejas izteiksmes aizstāšanu ar smaidu, vai arī par augļu veltīšanu kādam un pateicības izteikšanu visiem.